Odpowiedni kominek

a9c5f9eda13b8fe0ab30bea085a764c8

Kominki to wbrew pozorom wcale nie jest prosta kwestia, a ich wybór dostarcza nam wielu problemów. Nie wystarczy tylko zrobić dziury w ścianie, przebić komina i zacząć palić w wybranym miejscu, sprawa ma się zupełnie inaczej. Na rynku mamy ogromną ilość różnych kominków, w czym wielka różnorodność dotyka także kwestii związanych nie tylko z estetyką samego kominka, ale przede wszystkim z kwestiami czysto technicznymi, do których odpowiednia estetyka będzie już tylko niewielkim dodatkiem. Najważniejsze pytanie, jakie musimy sobie w tym miejscu zadać, dotyczyć powinno oczekiwań, jakie posiadamy względem kominka. Można mieć bowiem kominek symboliczny, grzewczy lub zapewniający ciepło tylko bezpośrednio przed sobą.

Typy kominków

shutterstock_127292468aCzasami niektórzy właściciele domów chcą mieć kominek, ale tak naprawdę nie mają ani potrzeby siedzenia przed nim w zimowe wieczory, ani nie potrzebują jakiegokolwiek dodatkowego ciepła, ponieważ ich centralne ogrzewanie jest wstanie spokojnie poradzić sobie z wszystkimi potrzebami w tym zakresie. Dla takich osób idealnym rozwiązaniem będzie nie sam kominek, ale atrapa takiego kominka, która pozwala na cieszenie się wszystkimi estetycznymi aspektami posiadania kominka bez konieczności martwienia się o spaliny wydostające się paleniska, bez konieczności przebijania komina i w cała inwestycja polega głównie na wymurowaniu typowego otoczenia paleniska i wstawieniu do niego elementów prezentujących płomienie lub odrobiny drewna. Takie instalacja może dla wielu osób wydawać się czymś niespecjalnie sensownym, bo po co komu kominek, jeśli nie można się przy nim ogrzać? Dla wielu podejść aranżacyjnych jest to jednak ważny element, ale nie wszyscy chcą się męczyć z praktycznymi aspektami posiadania kominka i takie rozwiązanie jest bardzo dla nich wygodne.
Klasyczny kominek to opcja wykorzystywana najczęściej. Posiada on niewielki płaszcz wodny, dzięki któremu można nagrzać bezpośrednio w pomieszczeniu, które kominek posiada. Dla takiego kominka konieczne jest wydzielenie przestrzeni odpornej na skaczące z drewna iskry oraz odpowiednie przygotowanie budynku, by kominek miał możliwość odprowadzania spalin. Tego typu konstrukcje nadają się jednak tylko do ogrzewania bardzo niewielkich nieruchomości oraz do korzystania z ciepła bezpośrednio. Czasami rozbudowuje się je o specjalne gazowe wkłady, które pozwalają na palenie w kominku bez konieczności wykorzystywania drewna, co jest elementem wygody, a w praktyce nie zmienia jakoś specjalnie kwestii związanych z przyjemnością posiadania kominka.
Ostatnim typem kominków są kominki zamknięte, których zadaniem jest ogrzewanie całego domu. Są one podłączone do systemu centralnego ogrzewania i posiadają duży płaszcz wodny akcesoria-kominkowe-stojakprzenoszący ciepło po budynku. Ich wkłady są zamknięte ze specjalna szybą, którą czasami można zdjąć, by uzyskać znacznie mniej efektywny, ale za to przyjemniejszy kominek nadający się do czytania przy nim książki w zimie. Oczywiście kominek zamknięty będzie także dogrzewał pomieszczenie bezpośredni i będzie promieniowało na całe pomieszczenie.
Pierwsze dwa typy kominków można wybierać w dużej mierze w oparciu po prostu o nasze zapatrywania pod względem estetycznym i kryterium ceny, ale w przypadku kominków mających za zadanie efektywne ogrzewanie budynku, trzeba zwracać uwagę także na kwestie związane z parametrami jego pracy. Nasz serwis ruryizostatyczne przypomina najważniejszą z cech jest tutaj sprawność energetyczna, czyli ilość ciepła, jaka zostanie wykorzystana do grzania budynku i ilość ciepła, która zostanie zmarnowana. Wartość sprawności energetycznej kominka nie powinna być niższa niż 70% w solidnym urządzeniu, a warto jest stawiać na kominki cechujące się sprawnością powyżej 80%.