Kominek z rozprowadzaniem ciepła

kominek

Kominek to element, który do tej pory pełnił głównie funkcję estetyczną. Jednak dziś coraz popularniejsze staja się kominki, które mają rozprowadzać ciepło w całym domu, a nie tylko w salonie, gdzie się znajduje. Czy takie rozwiązanie ma sens? Trzeba przyznać, że kominek z rozprowadzaniem ciepła ma swoje plusy, ale także minusy.

Jak kominek rozprowadza ciepło?

Coraz więcej osób decyduje się na wybór kominka, jako głównego źródła ogrzewania ich domu (nosi to nazwę DGP – system Dystrybucji Gorącego Powietrza). Aby ten system mógł prawidłowo funkcjonować, konieczna jest swoboda przepływu powietrza na drodze pokoje-kominek. Właśnie po to w drzwiach należy zainstalować kratki wentylacyjne lub wywiercić otwory – czasami można się spotkać także z podciętą dolną krawędzią skrzydła. Kiedy to na kominek spada rola ogrzewania domu, wówczas powietrze ogrzewa się, opływając budowę kominkowego wkładu. Następnie przechodzi ono przez rozdzielacz oraz cały system rur izostatycznych rozprowadzających, a każda z nich zakończona jest nawiewnikami (tzw. anemostaty) – to one doprowadzają ciepło do wskazanego pomieszczenia. Z kolei powietrze schłodzone kieruje się ku dołowi i dzięki otworom w obudowie może wrócić do kominka. Czasami odbywa się to poprzez naturalny ciąg, a niekiedy wymuszone jest to pracą wentylatora. Czy rzeczywiście warto inwestować w takie ogrzewanie?

Kominek rozprowadzający ciepło pod pewnym warunkiem

41

Jeśli ktoś rzeczywiście marzy o ogrzewaniu kominkowym, to oczywiście może się na to zdecydować. Warto jednak zadbać o to, aby nie było to jedyne źródło ciepła. Dlaczego? Po pierwsze, kominek jest po prostu uciążliwy w obsłudze. Do tego nie możemy do końca regulować jego mocy grzewczej – czasami może okazać się zbyt słaba, a innym razem wysoka temperatura będzie wręcz nie do zniesienia. Do tego dochodzi również kwestia dość niskiej sprawności spalania. Trzeba pamiętać, aby wlot powietrza grzewczego nie był umieszczony w takich pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka – chodzi tu o kwestię zapachów. Dlatego też w tych pokojach musielibyśmy pomyśleć o innym sposobie ogrzewania – o ile kuchnia nagrzewa się w pewnym stopniu samoistnie podczas gotowania potraw czy pieczenia, o tyle w łazience nie jest to możliwe. Wielu malkontentów twierdzi, że ogrzewanie kominkowe roznosi kurz – choć to prawda, można to ograniczyć. Wystarczy zamontować specjalny filtr na wentylatorze.

Czy takie rozwiązanie się opłaca?

Jeżeli chcielibyśmy, aby system DGP był rzeczywiście wydajnym źródłem ciepła w naszym domu, to przy doborze mocy wkładu kominkowego musielibyśmy przyjąć, że 1 kW mocy wystarczy na ogrzanie mniej więcej 25 m2 pomieszczeń. Pod uwagę należy brać także sam koszt instalacji takiego systemu. Jeśli decydujemy się na system wymuszony (czyli gorące powietrze rozprowadzane jest po domu niejako przez wymuszenie), to musimy zdawać sobie sprawę, że jest to drogie rozwiązanie. Choć mimo wszystko, daje nam to znacznie większe możliwości efektywnego ogrzania domu. Tutaj długość kanałów rozprowadzających gorące powietrze może dochodzić nawet do 10 metrów – a więc możemy ogrzać nie tylko parter, ale i piętro. Z kolei ogrzewanie grawitacyjne to znacznie mniejszy koszt montażu, ale tutaj mamy ograniczony zasięg działania. Ogrzane powietrze można rozprowadzić na odległość zaledwie 4 metrów od kominka, co zapewne mało kogo satysfakcjonuje.

Ile naprawdę będzie nas kosztować DGP?3

Ogrzewanie domu z pomocą kominka może brzmi ciekawie, ale trzeba sobie uświadomić, że sam koszt materiałów może nas przerosnąć. Przy DGP, sam koszt przewodów izolowanych do domu parterowego przekracza 1000 zł. Do tego dochodzi wentylator (ok. 1000 zł), skrzynka filtracyjna izolowana (do 200 zł), kształtki (w zależności od liczby sztuk, przeciętnie ponad 1000 zł), anemostaty do każdego pomieszczenia (do 500 zł), przepustnica i kratka wentylacyjna (ok. 60 zł). Musimy też wziąć pod uwagę koszt robocizny, który zazwyczaj wyniesie nas ok. 2-3 tysiące zł. Ogółem, na tego rodzaju ogrzewanie musimy przeznaczyć 5-8 tysięcy złotych, nie zapominajmy również o koszcie wkładu. Jednak na tym nasze wydatki się nie kończą. Jak wiadomo, w kominku palimy drewnem – a więc tutaj dochodzi też jego koszt, choć cena za kubik brzozy czy dębu nie jest tak przerażająca (w zapas drewna warto zaopatrzyć się latem, kiedy ceny są o wiele niższe).

Regulacja mocy systemu

686System Dystrybucji Gorącego Powietrza powinien być wyregulowany tak, by wszystkie pomieszczenia w domu nagrzewały się powietrzem o możliwie jak najniższej temperaturze (nie wyższej niż 45°C, jak regulują to przepisy). Powietrze powinno też napływać do pokoju bez wywołania odczuwalnych przez domowników podmuchów. Należy pamiętać, by dom z kominkiem rozprowadzającym ciepło posiadał dobrą izolację cieplną – to pozwoli nam zaoszczędzić na paliwie i zapewni większy komfort użytkowania. W ten sposób uda nam się zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło zarówno w czasie dużych mrozów, jak i pozostałych etapach okresu grzewczego.
Kominek rozprowadzający ciepło w domu to rozwiązanie ciekawe i w niektórych przypadkach może być też bardzo wydajne. Wszystko zależy jednak od wielkości domu i wybranego systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza.