Drewno do kominka

kominek04

Kwestia tego, jakim rodzajem drewna najlepiej palić w kominku, wcale nie jest taka oczywista. Można naturalnie wskazać gatunki drewna, które będą sobie lepiej radziły w kominku i są ogólnie polecane przez sprzedawców, a można też wskazać gatunki drewna raczej niezalecane. Jak jednak ze wszystkim bywa, w sporej części kwestia wyboru odpowiedniego drewna do naszego kominka zależy od tego, jakie cechy uznamy za pożądane, jakie będą niepożądane, a jakie nas specjalnie nie interesują i są nam obojętne. Nie ma tutaj jednej prawidłowej odpowiedzi, chociaż oczywiście nie będziemy wrzucać do kominka byle czego.

Czym najlepiej palić?

firewood-287015_960_720

Palenie w kominku to najczęściej chęć dogrzania pomieszczenia oraz uzyskania źródła ciepła, które będzie bezpośrednio promieniowało na pomieszczenie w miejscu, gdzie się usadowimy. W związku z tym będziemy chcieli wykorzystać drewno, które się dobrze pali. Co to konkretnie znaczy, że jakieś drewno dobrze się pali? Najczęściej ta kwestia definiowana jest tak, że dobrze palące się drewno to drewno palące się powoli. Jest to kwestia istotna, ponieważ szybko palące się drewno daje od razu dużo energii, ale nawet jeśli jesteśmy w stanie bardzo skutecznie kontrolować tempo palenia poprzez dostarczanie odpowiedniej ilości powietrza do paleniska, szybko palące się drewno będzie miało tendencję do buchania silnym płomieniem i trzeba będzie go pilnować. Konieczne też będzie po prostu zajmowanie się nim i poprawianie ustawień kominka, jeśli mamy takie możliwości. Jeśli nie będziemy w stanie sterować dopływem powietrza, najpierw będzie bardzo gorąco, a potem zrobi się zimno. Powoli trzaskające w kominku drewno jest raczej naszym nadrzędnym, więc potrzebne nam będzie drewno mokre. ruryizostatyczne.pl przypomina o bezpieczeństwie używania kominka.

Nowocześniejsze kominki są w stanie radzić sobie bardzo skutecznie z popiołem i czyszczenie paleniska jest czynnością sporadyczną. W klasycznych rozwiązaniach konieczne jest jednak usuwanie popiołu po każdym paleniu, więc w naturalny sposób wolelibyśmy, by drewno nie pozostawiało po sobie za dużej ilości popiołu. Istnieje wiele gatunków drewna, które pala się znakomicie i nie zostaje po nich wiele. Jest to ważne także dla osób, dla których czyszczenie komunika to  głównie wynoszenie popiołu zbierającego się w specjalnym pojemniku. Nie powinno się całkowicie lekceważyć tej kwestii, ponieważ zaskakująco dla sporej części osób, różnice w ilości uzyskiwanego popiołu są dla różnych gatunków drewna naprawdę spore.

Jeszcze inną kwestią, która powinna ciążyć na naszym wyborze, jest kwestia zapachu drewna. Chociaż wszystkie dymy i resztki ze spalania zostają wyciągnięte kominem i jeśli tylko mamy szafka-projektu-marka-moskovitza-300x230jakiekolwiek pojęcie o paleniu, nie zadymimy sobie domu, to mimo wszystko zapach palonego drewna będzie się po mieszkaniu roznosił. Niektóre gatunki drewna posiadają w sobie sporo olejków eterycznych, które się uwalniają w czasie spalania i sprawiają, ze dom pachnie lasem. Inne gatunki są zupełnie neutralne, a jeszcze inne mogą spowodować zapach spalenizny.