Dlaczego warto mieć w domu kominek?

Coraz większa liczba właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na zbudowanie kominka. Trzaskający w kominku ogień sprawia, że wnętrze staje się o wiele bardziej przytulne. Ale kominek ma nie tylko walory estetyczne. Może być dodatkowym źródłem ciepła.

Choć kominek ma wiele wad, to jednak warto mieć go we własnym domu. Potrafi całkowicie odmienić atmosferę w zimny, jesienny lub już zimowy wieczór. Można spędzać przy nim czas całą rodziną, nie tylko w okresie bożonarodzeniowym. Tak naprawdę, kominek będzie największą ozdobą salonu czy innego pomieszczenia, w którym się znajduje. To on zwraca jako pierwszy uwagę gości, którzy z pewnością od razu będą chcieli przy nim usiąść. Ponadto, kominek sprawia, że dom wygląda elegancko i z klasą – często mamy problem z wystrojem domu, choć tajniki tej sztuki dokładnie są opisywane na wielu stronach i blogach, takich jak…

Najczęściej kominek wykorzystywany jest w zimie, gdy na zewnątrz temperatura sięga poniżej zera. Ogrzanie się przy kominku i wypicie ciepłej herbaty natychmiast poprawia samopoczucie. Zima to specyficzna pora roku, na którą trzeba przygotować się zarówno fizycznie, jak i psychicznie, co potwierdzają autorzy.

Jaki kominek wybrać: tradycyjny czy z płaszczem wodnym?

5
Kominek tradycyjny głównie pełni funkcje estetyczne, ogrzewa bowiem tylko to pomieszczenie, w którym został zbudowany. Jeżeli zależy nam na tym, aby kominek ogrzewał także i inne pomieszczenia w naszym domu powinniśmy raczej wybrać kominek z płaszczem wodnym. Oczywiście, aby było to możliwe konieczne jest rozprowadzenie specjalnej instalacji. Zaletą domu ogrzewanego kominkiem z płaszczem wodnym są niższe koszty związane z jego ogrzewaniem. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj kominka się zdecydujemy (otwarty, czy z wkładem lub płaszczem wodnym) musimy pamiętać, że każdy z nich do spalania potrzebuje powietrza, a do tego musi zostać podłączony do komina. Moc kominka dobieramy w zależności od tego, czy ma sprawiać nam jedynie przyjemność, kiedy będziemy obserwowali płonący w nim ogień, czy ma ogrzewać cały dom. W tym drugim przypadku moc kominka powinna zostać dopasowana do kubatury domu. Na rynku dostępne są także biokominki, które można montować w mieszkaniach. Czy warto inwestować w ogrzewanie kominkiem? Dowiedz się czytając poniższe artykuły ruryizostatyczne.pl

Jakie drewno do kominka?

Nie każdy gatunek drewna nadaje się do palenia w kominku. Nie zaleca się palenia w kominkach drewnem pochodzącym z drzew iglastych, gdyż zawiera ono dużą ilość żywicy. Najlepiej więc palić 6drewnem z drzew liściastych. Jest w nim niewiele substancji smolistych i żywicy. Zaleca się używać drewna dębowego, bukowego lub brzozowego. Temperatura ich spalania jest bardzo wysoka, a do tego ich spalanie trwa stosunkowo długo. Do palenia w kominku stosuje się drewno, które było przynajmniej przez jeden rok sezonowane, chociaż lepiej jest palić drewnem sezonowanym przez okres dwudziestu czterech miesięcy. Do przechowywania drewna, którym będziemy palić w kominku musimy znaleźć miejsce zadaszone i suche.

Gdzie zbudować kominek?

Oczywiście w miejscu, w którym istnieje możliwość podłączenia go do komina. Ale to jeszcze nie wszystko. Musimy pamiętać, że kominki mają dość duży ciężar. Fundament lub strop muszą więc znieść duże obciążenie. Kominka nie można zbudować przy ścianie, w której przebiega instalacja elektryczna. W jego sąsiedztwie nie może też znajdować się rura doprowadzająca gaz. Miejsce, na którym wybudujemy kominek powinno zostać wyłożona materiałem niepalnym, może to być na przykład terakota. Musimy pamiętać także o tym, że w pomieszczeniu z kominkiem musi sprawnie działać wentylacja. Czy będzie to wentylacja mechaniczna, czyli nawiewno-wywiewna, czy też grawitacyjna nie ma większego znaczenia – ważne jest tylko, aby była ona sprawna. Niezbędne jest także zbudowanie kanału, którym do kominka będzie dostarczane powietrze niezbędne do procesu spalania.

Czy kominek ma jakieś wady?

31
Kominek ma mnóstwo zalet, ale ma także i wady. Najwięcej wad ma oczywiście kominek tradycyjny. Jego największą wadą są zabrudzenia. Popiół, który powstaje w procesie spalania drewna osadza się nie tylko w jego najbliższym sąsiedztwie, ale także na meblach i innych sprzętach znacznie od niego oddalonych. Niedogodnością jest także konieczność pamiętania o zgromadzeniu przed nastaniem chłodów zapasów drewna. Kominek jako dodatkowe lub główne źródło ogrzewania nie sprawdzi się także w przypadku osób, które dużo przebywają poza domem. Aby w domu było ciepło, trzeba stale dokładać drewna do kominka, inaczej po powrocie z pracy w całym domy będzie po prostu zimno.
Kominek może pełnić dzisiaj nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również i użytkową. Ma wiele zalet, ale nie jest także pozbawiony wad.